Srbija – Ukrajina 54-18

Srbija u A grupi

Srbija u A grupi Prvenstva Evrope! Nakon dve ubedljive pobede nad Rusijom u Paraćinu od 66-10 u prošlu nedelju, i današnjeg trijumfa nad izuzetno borbenom reprezentacijom Ukrajine od 54-18 “Orlovi” su napravili dosad najveći uspeh u seniorskoj konkurenciji i od narednog ciklusa po prvi put će igriti u elitnoj A grupi Prvenstva Evrope. Reprezentacija Ukrajne koja je u sredu više nego ubedljivo savladala Rusiju sa 96-18 bila je izuzetno nezgodan rival. Na ruku im je išla i činjenica da su pre početka utakmice bili u blagoj prednosti, jer zbog ubedljive pobede nad reprezentacijom Rusije, gostima je i nerešen rezultat odgovarao, to jest vodio ih je u A grupu Prvenstva Evrope. Utakmica je odigrana po hladnom i kišovitom vremenu. U Beogradu kiša neprekidno pada više od 24 sata, a temperatura je bila samo 8 stepeni. I pored toga teren na stadionu FK Heroj Polet bio je u vrlo dobrom stanju, ali kako je utakmica odmicala, uslovi za igru su postajali sve teži.

Zbog toga su naši igrači od prvog zvižduka vrlo dobrog sudije Andrua Pilkingtona krenuli silovito, na sve ili ništa. Fizički izuzetno jaki Ukrajinci uspeli su da drže rezultatsku ravnotežu tek 5 minuta. Tada je Rajko Trifunović postigao prvi esej za “Orlove”, što je zagrejalo oko 150 promrzlih i pokislih navijača Srbije, koje ni loši vremenski uslovi nisu sprečili da bodre našu repzrezentaciju. Nakon prvog eseja Rajko Trifunović je samo 6 minuta kasnije postigao i drugi i već na samom startu najavio da Srbija odlučno korača ka trijumfu i istorijskom uspehu. Usledili su zatim eseji Vladislava Dedića, Vladimira Milutinovića i kapitena “Orlova” Stevana Stevanovića, tako da je u 26 minutu prednost već narasla na 24-0. U 28 minutu mladi Marko Janković (21 godina) je u “Lomu stilu” bukvalno kao brzi voz pregazio stuba Ukrajinske reprezentacije Valentina Korenaha, koji je od siline sudara ostao na zemlji, a kada je nakon desetak sekundi pokušao da ustane, noge ga nisu slušale, pa je Španski sudija morao da interveniše i naloži klupi gostiju da Valentina izvedu iz igre. Ovaj duel ostao je zabeležen i u beležnici delegata ovog susreta Jovana Vujoševića, tako da će već sutra Evropska RL pokrenuti postupak protiv Jankovića kako bi se proverilo da li je prilikom ovog duela koristio lakat. Na terenu sudijska trojka dugo je većala nakon ovog starta, ali niko od sudija nije primetio ništa nepropisno u startu Marka Jankovića, ali poslednju reč daće disciplinski panel Evropske RL i video snimak.

Biser Partizana i reprezentacije Srbije osamnaestogodišnji Enis Bibić u duelu sa Anatolijem Hrankovskim

Nakon ovog starta Ukrajinci su se trgli iz letargije i krenuli svom snagom da uzvrate. Vrlo brzo njihov najbolji igrač, arijer Anatolij Hrankovski je sa dva eseje, uz stoprocentni učinak šutera Oleksandra Skorbaha probudio nadu kod gostiju i vratio neizvesnost u meč 24-12 za Srbiju. U poslednjem minutu prvog poluvremena Džavid Jašari je bio precizan iz kaznenog udarca i postavio konačan rezultat prvog dela utakmice 26-12 za “Orlove”

Nastavak utakmice u mnogome je ličio na ono što smo videli u prvom delu. Vladimir Milutinović je u 45 minutu postigao svoj drugi esej na utakmici, a šesti za Srbiju. Samo 5 minuta kasnije Rajko Trifunović se po treći put upisao u listu strelaca, i nakon uspešnog pretvaranja Jašarija prednost Srbije je iznosila 32-12. Kada je u 65 minutu Vladimir Milutinović postigao svoj treći esej na utakmici, svima je bilo jasno da je pitanje pobednika praktično rešeno. Valjka u toj nemoći igrač Ukrajne Vitalij Pučkov je zakasnelo startovao na Milutinovića, pa će u toku sutrašnjeg dana i on biti predmet disciplinskog panela Evropske Ragbi Lige, bez obzira što je od strane glavnog sudije kažnjen samo usmenom opomenom. Do kraja utakmice u listu strelaca na strani Srbije su se upisali još i Miloš Zogović i Stefan Arsić, a kod gostiju esej je postigao Oleksandar Ščerbina za konačnih 54-18.

Utisak je da je novi trener Srbije, Daren Fišer za kratko vreme uspeo da poveže konce, i da napravi jedan dobar tim, koji je spoj mladosti i iskustva. Srbija je odlično igrala protiv Ukrajine. Greške su bile svedene na najmanju moguću meru, a veliki pomak u taktici bio je vidljiv u igri oko raka (play the ball-a). Utisak je da je taj segment igre doneo najviše problema korpulentnim Ukrajincima. Zaista, teško je izdvojiti nekog pojedinca kao igrača utakmice, mada su gosti za najboljeg u timu Srbije proglasili Vladislava Dedića, jer su svi bili na visini zadatka. Odlične partije su pružili prekaljeni borci Dragan Janković, Rajko Trifunović, Vojislav Dedić, ali i golobradi mladići Đorđe Krnjeta, Enis Bibić i Stefan Simović. Kapiten Stevan Stevanović odradio je lavovski deo posla uz veliku podršku Stefana Nedeljkovića, Tomića i Đurića u borbi sa divovima iz Ukrajne, Ščerbinom, Kovalom i ostalima. Kod gostiju pored već pomenutih Hrankovskog i Ščerbine istakli su se još Trojan i Skorbah.

Srbija – Ukrajina 54-18 (26-12)

Evropsko prvenstvo B grupe 3 Kolo. Stadion: FK Heroj Polet Jajinci. Gledalaca 150. Sudija: Andrew Pilkington (Spanija). Pomićnici: Stephane Vincent (Francuska) James Jones (Vels). Četvrti sudija: Stefan Stamenić (Srbija).

Poeni za Srbiju: 10 eseja – Rajko Trifunović (5, 11, 50), Vladislav Dedić (19), Vladimir Milutinović (21, 45, 65), Stevan Stevanović (26), Miloš Zogović (71), Stefan Arsić (76) Golovi: Vojislav Dedić 0/1, Džavid Jašari 7/10

Poeni za Ukrajinu: 3 eseja – Anatolii Hrankovskyi (33, 36), Oleksandr Shcherbyna’s (73) Golovi: Oleksandr Skorbach 3/3

Srbija: Dragan Janković, Aleksandar Pavlović, Vladimir Milutinović, Stefan Arsić, Rajko Trifunović, Vojislav Dedić, Džavid Jašari, Stefan Nedeljković, Vladislav Dedić, Djordje Krnjeta, Miodrag Tomić, Nikola Djurić, Stevan Stevanović. Rezerve: Stefan Simović, Marko Janković, Enis Bibić, Miloš Zogović.

Ukrajina: Anatolii Hrankovskyi, Danylo Kozak, Mykhailo Trojan, Bohdan Vepryk, Taras Kolisnyk, Olkesandr Skorbach, Vitalii Puchkov, Valentyn Korchak, Dymtro Seremenko, Valentyn Koval, Evhenii Trusov, Llubomyr Beznoschuk, Oleksandr Shcherbyna. Rezerve: Vitalii Boichuk, Igor Vashchuk, Olkesandr Syvokoz, Ihor Yurkin