Србија – Грчка 50-8

Србија - Грчка
Слика: Драган Павловић

Последња утакмица Другог Првенства Балкана у рагбију 13, Србија – Грчка, као што се и очекивало, одлучивала је о томе коме ће припасти трофеј намењен победнику овог такмичења. Ове две репрезентације досад су се састајале два пута, а Грци су забележили обе победе. Прву победу забележили су  у Атини 2006. године, а  другу у финалу првог Првенства Балкана 2014. године. Обе победе остварене су са тимом у коме је већина играча била из Аустралије. То су били врхунски играчи Грчког порекла, који играју у најјачој рагби лиги на свету НРЛ.  Ове године, Грчка се одлучила да на Балканско Првенство дође са репрезентацијом која је састављена искључиво од играча који играју у домаћем такмичењу. Због тога је улога фаворита у овом такмичењу припала Србији, што је она на крају и оправдала, савладавши госте са 50-8. Ипак, домаћи до тријумфа нису стигли нимало лако. Грци су већи део утакмице били потпуно равноправан противник, али им је понестало снаге у другом полувремену што је Србија знала да казни.

Треба напоменути да је и Србија наступила у знатно измењеном и подмлађеном саставу у односу на ону екипу која је наступила у квалификацијама за Светски Куп. Репрезентативци Далибор Вукановић, Димитрис Дајч и Владица Николић, за овај шампионат преузели су улогу тренера и са клупе водили своје дојучерашње саиграче. Тим је значајно подмлађен, без неколицине стандардних репрезентативаца, али и са тројцом младих дебитаната Владимиром Милутиновићем, Рајком Трифуновићем и Андрејем Мором.

Алекса Радић, Ђорђе Стошић, Никола Србљанин и Владислав Дедић заустављају напад Грчке репрезентације. Слика: Драган Павловић

Србија је од самог старта утакмице кренула силовито. Орлови су већ у 6. минуту есејем Милоша Ћалића, а затим и голом Милоша Зоговића дошли у вођство од 6-0. У 13. минуту Милош Зоговић поново се уписао у листу стрелаца, али овај пут је постигао есеј. Улогу шутера преузео је Војислав Дедић, који  је прецизан  и Србија води са 12-0. Трећи есеј за Србију постиже један од дебитаната и то Андреј Мора у 19. минуту. Војислав Дедић је поново прецизан и Орлови имају значајну предност од 18-0. Чинило се тада да ће Грци претрпети прави бродолом, али “Хелени” успостављају прво теренску равнотежу, а затим све опасније прете нашој одбрани. У 30. минуту аријер Грчке Димостенис Карсонакис успева да пробије нашу одбрану. Никос Босмас је прецизан у шуту на гол па гости смањују резултат на 18-6. У 39. минуту судија Славиша Зекић досуђује казнени ударац за госте, на неких десетак метара од нашег есеј простора. Како је до краја првог полувремена остало нешто мање од једног минута, гости се одлучују на шут. Босмас је поново прецизан и Грчка смањује вођство Србије на 18-8.

Никола Србљанин у дуелу са одбраном Грчке. Слика: Драган Павловић

Друго полувреме Србија поново отвара силовито. Реља Петровић већ у 42. минуту постиже четврти есеј за Орлове. Војислав Дедић је поново прецизан и Србија води са 24-8. Дебитант у дресу Србије, Рајко Трифуновић, који је одлично одиграо своју дебитантску утакмицу и тако оправдао поверење које му је указао тренерски трио, у 46. и 54. минуту постиже два есеја уз саму аут линију. Војислав Дедић из тешке позиције је оба пута непрецизан, али Србија полако и сигурно све више одмиче гостима 32-8.

Србија - Грчка рагби 13
Рајко Трифуновић постиже један од своја два есеја. Слика: Драган Павловић

Алекса Радић у 59. минуту постиже седми есеј за Србију. Војислав Дедић је овај пут прецизан и Орлови воде са 38-8. Гости се боре јуначки, али јасно је да их је жесток темпо Орлова прописно изморио. У 62. минуту свој други есеј на утакмици постиже и Милош Зоговић. Капитен Србије Војислав Дедић је прецизан и доводи “Орлове” у вођство од 44-8.  Играчи Србије као и у првом полувремену, након фуризоних 20. минута, падају у темпу што гости користе и успостављају равнотежу. Углавном се игра одвија око средине терена. Одбране обе репрезентације функционишу много боље него напад, све до 78. минута када Ђорђе Стошић успева да пробије одбрану гостију и постигне 9. есеј за Србију. Милош Зоговић по други пут изводи претварање и то успешно, и поставља испоставило се коначан резултат 50-8 за Србију.

Алекса Радић постиже есеј за Србију. Слика: Драган Павловић

СРБИЈА – ГРЧКА 50-8 (18-8)

Београд 08.10.2017. Стадион ФК Херој Полет Јајинци. Гледалаца: 150, Судија: Славиша Зекић (Србија). Помоћници: Ненад Жујић (Србија), Џорџ Стилијанос (Грчка).

Поени за Србију: Есеја 9 – Милош Ћалић 4′ мин, Милош Зоговић 13′ и 62′ мин, Андреј Мора 19′ мин, Реља Петровић 42′ мин, Рајко Трифуновић 46′ и 54′ мин,  Алекса Радић 59′ мин, Ђорђе Стошић 78′ мин. Голови: Милош Зоговић 2/2, Војислав Дедић 5/7

Поени за Грчку: Есеј 1 – Димостенис Карсонакис 30′ мин. Голови: Никос Босмас 2/2

Србија: Милош ЗОГОВИЋ, Рајко ТРИФУНОВИЋ, Андреј МОРА, Реља ПЕТРОВИЋ, Стефан ЈОВАНОВИЋ, Џавид ЈАШАРИ, Војислав ДЕДИЋ, Никола СРБЉАНИН, Владислав ДЕДИЋ, Алекса РАДИЋ, Владимир МИЛУТИНОВИЋ, Милош ЋАЛИЋ, Ђорђе СТОШИЋ. Резерве: Жарко КОВАЧЕВИЋ, Стефан НИКОЛИЋ, Милан ЧОБАНОВИЋ, Дарио АБИДИНОВИЋ. Тренер: Далибор Вукановић.

Рагби 13 репрезентација Србије

Грчка: Димостенис КАРТСОНАКИС, Спиридон КИГЛАС, Георгас ТСИКАС, Алваро ЗОТА, Иасонас КОУРКАРИС, Арис ДАРДАМАНИС, Никос БОСМАС, Стефанос БАСТАС, Јоанис НАКЕ, Костас ГЕОРГАЛАС, Еугене МАЛАИ, Јоанис РОСОГЛОУ, Костантинос КАТСИДОНИС. Резерве: Михали БОСМАС, Ломнинос ТСАВАРИС, Андрагас КТЕНАС, Антонис КАТСИМАКОС. Тренер: Стив ГЕОРГАЛИС.