Италија vs СРБИЈА

Италија - Србија 14-21
vs

Recap

Репрезентација Србије се победом над Италијом у гостима 21:14 пласирала на квалификациони турнир за Светски куп у рагбију 13 и сада је сасвим близу остварењу зацртаног циља, освајању Европског шампионата Б. Тријумфома на мечу Италија – Србија 14-21, Србија је у шестом међусобном дуелу са репрезентацијом Италије, остварила трећу победу. Ово је први тријумф наше репрезентације на гостовању још од 2011., када смо убедљиво савладали Немце, док су учесници последњег Светског купа први пут поражени у Ђемони дел Фриули, живописном месту у подножју Алпа. Овом победом и теоретски је обезбеђен пласман на квалификациони турнир, пошто је наш тим сада недостижан за Украјину, која још није освојила ниједан бод. Са 8 бодова, наш национални тим убедљиво води у Европском шампионату Б, док Русија и Италија имају по 4.

Репрезентација Србије је водила током готово читавог дела утакмице, будући да је до вођства стигла у 11.минуту. Претходно је на самом старту, већ у 2.минуту пропуштена прилика да се дође у предност. Италијани су начинили казну на својој половини, а наш тим се определио на шут. Капитен екипе Далибор Вукановић није био прецизан, међутим тај детаљ није утицао на даљи развој игре, ни целог тима, ни самог капитена. Одбрана је лако решавала акције „азура“, а напад био опасан и разигран. Тако је на уласку у других десет минута утакмице, једну комбинацију на левој страни ефектно завршио Милош Ђурковић, који је добио правовремено додавање када је начињен вишак и утрчао у есеј простор за свој нови есеј у дресу Србије. Војислав Дедић је био прецизан и стигли смо до иницијалне предности. У наредних дванаест минута, „орлови“ су наставили са покушајима из казнених удараца у зони шута, па је још 2 гола постигао старији Дедић за двоцифрену предност. Домаћи тим у тим тренуцима полако преузима иницијативу, успевши да отупи оштрицу наших напада, иако се стиче утисак да их је српска екипа практично „вратила у живот“. Лоша комуникација између нашег фулбека Милоша Зоговића и десног крила Драгана Јанковића донела је лопту за Италију и била увод у серију казни досуђених против Србије. Врло брзо по уласку у игру Симоне Босколо је поентирао испод статива, што је Ремију Фонтани омогућило лаке поене. Италијани су и у последњих пет минута диктирали темпо, али су се Срби одлично бранили, па је на полувремену остало 6:10.

Српској репрезентацији је пауза, очигледно, пријала будући да је већ у шестом минуту стигла до новог вођства. Можда и најлепшу акцију крунисао Јанковић надскочивши ривала на десној страни напада и полагањем у сам корнер. Воја Дедић није био прецизан у шуту за додатне поене. Пет минута касније, гости стичу највишу предност. Стеван Стевановић је у свом стилу, иако заустављен испред есеј линије успео да пребаци лопту преко противника и спусти је у есеј. Иако ни ова ситуација није представљала онакву какву би шутери пожелели, Дедић је био прецизан. Највиша предност, 14 поена предности, није дуго потрајала будући да је лопта после шута у последњем нападу сета завршила у рукама Ричарда Лепорија. Играч који нам је највише проблема правио и две године раније на гостовању у Естеу, овога пута је само једном умакао нашој одбрани, али мора се признати, на импресиван начин. Фулбек Вајтхејвена је увидео празнину у средини одбране Србије и избегао наше играче и са своје половине пренео лопту до нашег есеј простора. Срећом, Фонтана није имао шутерско вече, па је релативно једноставан шут завршио поред стативе. У 66.минуту лево крило Андреа Гацоли је најавио могући потпуни повратак Италије у меч коришћењем одбитка од стране свог директног супарника и поенитрањем, али сувише далеко од статива за Фонтану, коме су проблем ове вечери предстваљали и једноставнији шутеви. У завршницу се улази онако како би неутрални љубитељи рагби лиге могли само да пожеле. Италијани свакако нису желели да у финиш уђу са заостатком, док нашима није одговарало да од утакмице под потпуном контролом дођемо до ситуације да бранимо достижан вишак. Срећом, одбрана је, као и у огромном делу утакмице у тим тренуцима деловалао беспрекорно. Домаћи су покушали и пасом и продорима да пронађу пут до есеја, имали узастопне сетове у наших 20 метара, упутили неколико незгодних шутева у општој игри, али су се српски играчи одбранили и на крају стигли до победе. Читавих петнаест минута наш напад није успевао да се наметне, што због грешака, што због појачане будности Италије. У последњим тренуцима, ипак, смо успели да дођемо до поена који је отклонио сваку дилему. Војислав Дедић се поставио на право место, па је дроп голом донео недостижних 7 поена предности и коначан резултат, 14:21. У последњем минуту бележимо и један неспортски старт одбране Италије над играчем одлуке Дедићем, али се све срећом завршило и без повреде и без инцидената. На крају, потпуно заслужена победа Србије над снажним противником, која нас води на квалификациони турнир за Светски куп 2017.године у Аустралији и Новом Зеланду, измамила је искрене аплаузе домаће публике.

Селектор Србије Марко Јанковић је на крају сумирао утиске о утакмици Италија – Србија 14-21.
Много смо размишљали о овој утакмици пошто Италија има доста искусних играча навикнутих да играју тесне утакмице. Имали смо одлично стање свести у оквиру наше групе, која углавном није навикнута на овај ниво такмичења и узастопно играње на тако високом нивоу. Психолошки, ово је била тежа утакмица него она против Русије, који су директнији по стилу, као и ми.

Репрезентација Србије следећу утакмицу Европском шампионату Б игра 12.септембра у Ужгороду против Украјине и њом се завршава такмичење.

ИТАЛИЈА – СРБИЈА 14-21

Гемона 20.06.2015,

Поени за Итаалију: Есеји 3: Boscolo (34), Lepori (54), Gazzoli (66) Голови Fontana 1/3;  Поени за Србију: Есеји 3:
Ђурковић (11), Јанковић (46), Стевановић (51), Голови: Војислав Дедић 4/5, Дроп Гол: Војислав Дедић 1/1

ИТАЛИЈА: Richard Lepori, Manuele Passera, Christophe Calegari, Idammou El Mehdi, Andrea Gazzoli, Pierangelo Ceretti, Remi Fontana, Dario Esposito, Jonathon Marcinczak, Diego Del Nevo, Luca Ameglio, Giuseppe Pagani, Gioele Celerino, Simone Boscolo, Saif Mhadhbi, Catalin Diac, Stefano Amura

СРБИЈА: Милош Зоговић , Драган Јанковић, Милош Ћалић, Стеван Стевановић, Милош Дјурковић, Војислав Дедић,, Далибор Вукановић, Владо Кушић, Владислав Дедић, Владица Николић, Јасон Муранка, Жарко Ковачевић, Стефан Недељковић, Стефан Илић, Миодраг Томић, Дјордје Гак, Џавид Јашари