Србија – Шпанија 24-20

Пирова победа Србије

У трећем одлучујућем колу Б Првенства Европе у рагбију 13 за сениоре, Србија је данас на стадиону НСЦ Макиш у Београду победила Шпанију са 24-20 (14-14). Ова победа је у ствари један од највећих пораза Српског рагбија 13, у протеклих 17 година. Поред победе, Србија је остала трећа у групи, и није обезбедила пролаз у последњу рунду квалификација за Светско Првенство 2021. године, јер јој је због прошлонедељног пораза у Москви, требала победа од најмање 14 поена разлике. Даље у квалификацијама ће играти Русија и Шпанија из наше групе, затим Италија, победник меча Норвешка – Грчка и последње две репрезентације из А Првенства Европе, где играју Француска, Велс, Ирска и Шкотска. Прве две репрезентације из ове групе, која стартује наредне недеље, прикључиће се Енглеској, која је за сада једина обезбедила учешће из Европе, на Светском Првенству.

Србија је одлично отворила утакицу и већ у 4-ом минуту после одличне акције преко Стевана Стевановића дошла у вођство од 4-0. На жалост домаћих навијача Војислав Дедић није успео да увећа ово вођство после додатног шута на гол. Гости су узвратили четири минута касније када је Рафаел Гарсија из казне најпре смањио вођство Србије на 4-2, а затим након још два минута игре, најпре есејем Франка, а затим и голом Гарсије потпуно преокренули резултат на 4-8. Прилику да додатно увећа предност свог тима, Гарсија је пропустио у 23. минуту, када је промашио казнени ударац. Казна је стигла у 27. минуту, када је Владимир Милутиновић постигао други есеј за Србију, и поново вратио наду домаћину. Војислав Дедић је овај пут прецизан и Србија по други пут на утакмици води, и то са 10-8. На жалост вођство није дуго потрајало, јер су Шпанци, већ у 30. минуту постигли свој други есеј, а стрелац је био Раул Симо. Гарсија је поново непогрешив па гости воде са 10-14. Србија је ипак до краја полувремена преко Милоша Зоговића успела да поравна резултат, а Дедић је поново непрецизан у шуту, па се на полувреме одлази резултатом 14-14.

У другом полувремену Србија је кренула још агресивније, што се исплатило у 50. минуту, када је Џонатан Крес успео да први поклопи једну високо шутнуту лопту у противнички есеј простор и поново доведе “Орлове” у вођство, које је Дедић увећао на 20-14.

Србија је у тим тренуцима била у налету, али на жалост у 57. минуту утакмица је прекинута због тога да би се указала лекарска помоћ играчу гостију Ивану Ордазу. Интервенција је потрајала пуних 10 минута, а на крају све се добро завршило захваљујући правовременој интервенцији лекарског тима на челу са Николом Топаловићем. Ипак, Ордаз је за сваки случај пребачен у Ургентни центар. Овај прекид пореметио је обе екипе, а посебно репрезентацију Србије којој је требало десетак минута да поново уђе у онај ритам који је имала пре прекида.  Када је у 70. минуту Брендон Јањић коначно пробио одбрану гостију и постигао пети есеј за Србију чинило се да Шпанцима нема спаса. Ипак, осмех на лице вратио им је још један промашај Војислава Дедића, али је Србију сада само 4 поена делило од наставка сна, тј. првом учешћу на Светском Првенству. 24-14. Имали су “Орлови” још 10 минута да постигну још један есеј и да дођу до потребне разлике, али нервозна игра са пуно грешака, непотребних казни и пропуштених прилика није донела оне силовите налете. Шпанци су вешто спустили темпо утакмице, а затим пребацили игру на нашу половину. Како је време пролазило, репрезентативци Србије су постајали све нервознији, што је на крају резултирало и грешкама које су гости умели да казне и у 78. минуту есејем Антониа Делгада и голом Гарсије дођу на само четири поена разлике, што је био и коначан резултат утакмице. На крају Пирова победа Србије, јер иако је поразила Шпанију, није се пласирала у даље квалификације за СП.

Србија – Шпанија 24-20 (14-14)

Београд 20.10.2018. Стадион: НСЦ Макиш, гледалаца: 150. Судија: помоћници: Лазар Живковић, Ненад Жујић (Србија)

Поени за Србију: 5 есеја: Стеван Стевановић 4′ мин, Владимир Милутиновић 27′ мин, Милош Зоговић 35′ мин, Џонатан Крес 50′ мин, Брендон Јањић 70′ мин. Голови: Војислав Дедић 2/5.

Поени за Шпанију: 3 есеја: Лук Франко 10′ мин, Раул Симо 30′ мин, Антонио Делгадо 78′ мин,  Голови Рафал Гарсија 4/5.

Србија: Брендон ЈАЊИЋ, Милош ЗОГОВИЋ, Александар ЂОРЂЕВИЋ, Стеван СТЕВАНОВИЋ, Рајко ТРИФУНОВИЋ, Војислав ДЕДИЋ, Далибор ВУКАНОВИЋ, Милош ЋАЛИЋ, Џавид ЈАШАРИ, Илија РАДАН, Предраг КЕГЛИЋ, Давид АНЂЕЛИЋ, Владимир МИЛУТИНОВИЋ. Резерве: Џонатан Крес, Џејсон МУРАНКА, Милош АЛЕКСИЋ, Ђорђе СТОШИЋ.

Шпанија: Лук ФРАНКО, Даниел МОРАЛЕС, Тони ПУЕРТА, Алекс ДОУТРЕС, Хадриел МУХАМЕД, Даниел КАРГА, Роман ПАЛАРЕС, Раул СИМО, Крис ЛОПЕЗ, Иван МУДАРА, Кевин АПАРИХО, Рафаел ГАРСИЈА, Антони ДЕЛГАДО. Резерве: Иван ОРДАЗ, Аитор РОМЕРО, Фернандо ВИДАЛ, Мигуел ОЛИВАРЕЗ.